Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Vizeleriniz hakkında her şey
Tüm Vize Kategorileri İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurusunu yapan tüm başvuru sahipleri aşağıda belirtilen şartları karşılaması gerekmektedir.

Danimarka Vizesi için planlanan dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerli olan bir pasaport zorunlu olup, Ankara Danimarka Büyükelçiliği, İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu pasaportlara ekli sayfaları kabul etmemektedir.
Vizenin basılabileceği en az 2 boş sayfanızın olmaması durumunda, başvurunuzu yapmadan önce yeni bir pasaport temin etmelisiniz. Kızlık soyadı ile çıkartılmış olan pasaportlar evlendikten sonra geçerli olmayacaktır, isminiz veya soyadınız değiştiğinde yeni bir pasaport temin etmelisiniz.

Başvuru formu ingilizce olarak doldurulmalıdır.

Vize başvuruları, tahmini Danimarka’ya varış tarihinden önceki üç ay içerisinde yapılmalıdır. Daha önce yapılmak istenen başvurular kabul edilmyecektir.

Lütfen Dikkat: Tüm başvuru sahipleri, kişisel olarak Vize Başvuru Merkezine gelerek vize başvurularını yapmalıdır. Güvenlik sebebiyle, sadece başvuru sahibinin başvuru merkezinin içine girmesine izin verilecektir. Onlara refakat eden akraba, arkadaş, vb. kişiler merkezin dışında beklemek zorundadır. Başvuru merkezimizi ziyaretinizden önce lütfen GÜVENLİK DÜZENLEMELERİ’ni okuyunuz.

Vize Başvurusu Değerlendirme Süresi

Büyükelçilik/Konsolosluğun olağan değerlendirme süreleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Verilen süreler, başvurunun Büyükelçiliğe/Konsolosluğa ulaştığı günden itibaren başlamaktadır

Değerlendirilmek üzere DIS’e gönderilmeyen vize başvuruları yoğunluğa bağlı olarak ortalama; Değerlendirilmek üzere DIS’e gönderilmeyen vize başvuruları yoğunluğa bağlı olarak ortalama
Ticari Vize Aile Ziyareti ve Turist
12 İşgünü 12 İşgünü

Büyükelçilik/Konsolosluk gördüğü ihtiyaç üzerine başvuruyu Danimarka GöçmenlerBürosu’na gönderdiği takdirde, Danimarka Göçmenler Bürosunda geçecek ek değerlendirme süresi yukarıdaki tabloda GÖSTERİLMEMİŞTİR. Eğer başvuru Danimarka GöçmenlerBürosu’na gönderilirse, değerlendirme süresi ile ilgili ek bilgi için kurumun websitesine bakınız.
http://www.nyidanmark.dk/en-us/coming_to_dk/visa/processing_time.htm

Değerlendirilen pasaportlar, 13.00 ile 16.30 arası Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep ve İstanbul’daki Danimarka Vize Başvuru Merkezilerin alınabilir. Başvuru sahipleri, Başvurunuzu Takip Edin linkine tıklayarak başvurularının. durumlarını anında öğrenebilirler.

Danimarka Vizesi ve Oturma İzni

Danimarka temsilcilikleri tarafından verilen vizeler, normal şartlarda bütün Schengen bölgesinde (Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre) kalma hakkını sağlar. Türkiye’deki Danimarka temsilcilikleri, aynı zamanda Grönland, Faroe Adaları ve İzlanda adına da vize vermektedir.

Kısa süreli vize, iş ve oturma izinleri icin yapılan başvurular, Ankara veya İstanbul’daki vize başvuru merkezlerinden birine şahsen yapılmalıdır. Kimin Danimarka’ya kısa süreli vize veya oturma izni alması gerektiği hakkında bilgi ve aranan koşullar Danimarka GöçmenlerBürosu’nun websitesinde yeralmaktadır

Vize: http://www.nyidanmark.dk./en-us/coming_to_dk/visa/need_visa/who_needs_visa.htm
Oturma izni: http://www.nyidanmark.dk./en-us/frontpage.htm

Diplomatik, hizmet damgalı ve hususi damgalı pasaport hamili Türk vatandaşlarıDanimarka ve İzlanda’ya vizesiz girip, 90 güne kadar kalabilirler.

Kısa süreli vize ve oturma izni icin Türkiye’de yapılan başvurular;

Danimarka’nın, Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya ve İstanbul’da vize başvuru merkezleri vardır. Başvuru merkezleri, kısa süreli vize, iş ve oturma izinleri ile yeniden giriş izni için yapılan başvuruları kabul etmektedir. Başvurular, ancak başvuru sahibi tarafından şahsen yapılırsa kabul edilir.
Başvuru merkezlerimiz, İzlanda için yapılan başvuruları da kabul etmektedir.
Güvenlik sebebiyle, sadece başvuru sahibinin başvuru merkezinin içine girmesine izin verilecektir. Onlara refakat eden akraba, arkadaş, vb. kişiler merkezin dışında beklemek zorundadır.
Büyükelçilik, Konsolosluk ve başvuru merkezlerinin, ücret karşılığı vize başvuruları konusunda yardım etmeyi teklif eden kişilere bağlantısı yoktur ve bu kişilerle işbirliği yapmamaktadır. Bu tür kişilerden alınan tavsiye, çeviri hizmeti, vb. adımların sorumluğu tamamıyla başvuru sahibine ait olacaktır. Gerekli bütün belgelerin hazırlanması tamamıyla başvuru sahibinin sorumluluğundadır. İçeriğini tam olarak anlamadığınız hiç bir belgeyi imzalamayınız.

Sadece oturma izinleri için;

Bir yabancı ülke vatandaşı oturma izni, oturma izni uzatımı ve aile birleşimi, eğitim ve iş çerçevesinde daimi oturma izni başvurusunda bulunursa, Büyükelçilik/Konsolosluğa ödenen ücret dışında, normalde bir işlem ücretininde ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca, bir başvuru sahibi karara itiraz ettiğinde veya dosyasının yeniden ele alınması icin başvuru yaptığında da normalde bir işlem ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
Bundan sonra, bir başvuru yapılabilmesi icin aşağıdaki üç adımın tamamlanması gereklidir:
  1. Dosya kimliği oluşturun
  2. Ücreti ödeyin
  3. Başvuruyu yapın
Başvuru süreci ve Danimarka Göçmenler Bürosu’na ödenmesi gereken ücretler hakkında daha fazla bilgi için Danimarka Göçmenler Bürosu’nun websitesine bakınız.  http://www.nyidanmark.dk./en-
us/coming_to_dk/fee/about_fees/about_fees.htm


Lütfen Dikkat!
20 Mayıs 2012 tarihinden itibaren uzun dönemli vize başvurusunda bulunan başvuru sahiplerinin, başvuru sırasında, parmak izi alımı ve biyometric fotoğraf çekimi vize başvuru merkezlerinde yapılacaktır. 6 yaşından küçük başvuru sahiplerinin parmak izi alınmayacaktır. Parmaklarda kına varsa parmak izi alımı mümkün olmayacağı için başvuru yapmadan önce kınanın geçmesini bekleyiniz.

Avrupa Ekonomik Topluluğu (şu anda Avrupa Birliği) ve Türkiye arasındaki 12 Eylül 1963 tarihli Ortaklık Anlaşması, 1970 tarihli “Ek Protokol” ve 1980 tarihli 1/80 numaralı Karar uyarınca, belirli bazı Türk vatandaşları işlem ücretini ödemekten muaftır. Hangi Türk vatandaşlarının muaf olduğu konusunda daha fazla bilgi için Danimarka Göçmenler Bürosu’nun websitesine bakınız. (http://www.nyidanmark.dk/en-us/coming_to_
dk/fee/about_fees/exemptions-for-turkish-citizens.htm
)

Eğer bir başvuru sahibi, ücreti ödemekten muaf olduğu düşüncesiyle, ücreti ödemeden başvuru yapar, itirazda bulunur veya bir dosyayı yeniden açmak icin talepte bulunursa ve GöçmenlerBürosu yetkilileri daha sonra başvuru sahibinin aslında ücret ödemekten muaf olmadığını tespit ederlerse, yapılan başvuru/itiraz/talep reddedilecektir. Bu gibi durumlarda, başvuru sahibi başvuru sürecine en baştan başlamak zorunda kalacaktır. Yani, bir dosya kimliği oluşturmak, ücreti ödemek ve yeni bir başvuru/itiraz/talepte bulunmak durumundadır.

Eğer başvuru sahibi ücreti ödediyse ve GöçmenlerBürosu yetkilileri başvuru sahibinin aslında ücreti ödemekten muaf olduğunu tespit ederlerse, o zaman ücret iade edilecektir.

Toprak Davasında Verilen Kararın Sonuçlarının Hukuki Analizi

Avrupa Adalet Divanının C-300/09-301/09 sayılı Toprak ve diğerleri davasında aldığı 9 Aralık 2010 tarihli karar dahil, Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ve Türkiye’nin imzaladığı Ortaklık Anlaşmasında yer alan statüko maddeleri konusunda Danimarka Mülteci, Göç ve Uyum İşleri Bakanlığı bir yorum yayınlamıştır.

Bakanlığın analizi, DIS’in websitesinde (http://www.nyidanmark.dk/en-
us/news/news/integrationsministeriet/2011/maj/legal
_analysis_of_the_implications_of_the_toprak_judgment.htm
) bulunabilir.


VİZE BAŞVURU
SÜRECİ


Adım 1
Danimarka vizesi ve oturma izinleri için başvurular Vize Başvuru Merkezinde kabul edilir.

Adım 2
Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için randevu almanız gerekmektedir. : Randevunuzu internet sitemizden veya çağrı merkezimizi arayarak alabilirsiniz.Online randevu almak için buraya tıklayınız.Başvuru sahipleri VIP Servisi’ ni kullanarak, işlemlerini beklemeden tamamlayabilirler..Diğer ek servisler hakkında bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Verilen randevu tarihinde Vize Başvuru Merkezimizi ziyaret ederek,istenen evraklarla birlikte doldurmuş olduğunuz Vize Başvuru Formunuzu teslim ediniz. Başvurunuzdan önce, ‘ziyaret amacınızın' net olması gerekmektedir; vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağımızı ancak vize kategorinizin seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunma ya da rehberlik yapma konusunda yetkili olmadığımızı unutmayınız. Görevimiz temel olarak idari olduğundan, tamamen Ankara Danimarka Büyükelçiliğinin ve İstanbul Danimarka Başkonsolosluğunun inisiyatifinde olduğunda vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz.

Adım 3
Farklı vizeler hakkında detayları öğrenmek için "Vizeler hakkında her şey" bağlantısını tıklayınız.

Adım 4
Vize Başvuru Merkezini ziyaretinizden önce güvenlik düzenlemeleri duyurularını kesinlikle okuyunuz.

Not: Kısa dönem vizeler (90 güne kadar) için başvuru yapan kişilerin konaklayacağı özel yeri yoksa ;Danimarka’da kalmayı planladığı toplam gün sayısı kadar günlük en az 46 Euro ‘ya denk gelecek banka hesap cüzdanını(dökümünü) sağlamaları gerekmektedir.Davet eden kişi başvuru sahibine kalacağı yerin yanı sıra finansal desteği de garanti ediyorsa,bu tutar talep edilmeyecektir.Nitekim başvuru sahibi Danimarka’daki ziyareti sırasında basit ihtiyaçlarını hala karşılayacak (kadar) finansal dökümanları kanıtlamak zorundadır.Şu da vurgulanmalıdır ki;günlük 46 Euro’yu karşılayacak finansal kanıt başvuru esnasında sağlanamıyorsa vizenin otomatik olarak olumsuz sonuçlanacağı anlamına gelmez.